Vatandaş isyan etti: Nasıl bayram alışverişi yapalım?

Artan enflasyon karşısında eriyen ücretler, kredi kartı borcu nedeniyle takibe düşüp icralık olanları sayısını artırdı. Her 2 kredi kartı sahibinden biri kredi kartı borcunu ödeyemiyor ya da asgari tutarını ödeyebiliyor.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne göre, Ocak-Nisan döneminde borcundan dolayı yasal takibe uğrayanların oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70,2 artışla 429 bin kişiye yükseldi.

Ekonomide yaşanan sorunlar ve hayat pahalılığı İstanbulluların ekonomik kaygılarını arttırıyor, geçinmelerini de zorlaştırıyor. Sirkeci ve Beşiktaş’ta vatandaşlar, bayram arifesinde pahalılığa ve ekonomi yönetimine, iktidara isyan ediyor, “Bayram alışverişi nasıl yapalım? Nakit yok, kredi kartlarının hepsi patlak. Hakkımı helal etmiyorum” diyor.

‘EMEKLİ MAAŞIM 10 KİLO BAKLAVA YAPIYOR’

İşte bayram alışverişleri sorulan vatandaşların tepkisi:

* Nasıl abla neyle yapacaksın. Allahını seversen nasıl yapacaksın cebinde para var mı diyor musun? Gözünü seveyim yapma Allah aşkına. Nakit de yok, kredi kartı yok. Yok da yok. Yoklar içindeyiz yani. Allah yardımcımız olsun hem sizlerin hem bizlerin.

* Emekli Egemen Hakverdi: Efendim bayram alışverişini nasıl yapacağız? Nasıl yapalım siz söyleyin. Nerede bayram alışverişi bak 3 bin lira onu bile kesmişler. Emekliyim 27 yıl çalış. 10 bin 70 TL emekli maaşı al. Ondan sonra bayram alışverişi yap. Etin kilosu 700, 800 lira, peynirin kilosu 500, 600 lira yani nasıl.

İletebiliyor musunuz Cumhurbaşkanı’na siz bu kelimeleri. Ama holdinglere veriyor milyaları, dolarları veriyor. Kredi kartının hepsi patlamış, hepsi patlak. Allah’tan emekli maaşlarına dokunmuyorlar. Ona da dokunsunlar onu da alsınlar elimizden rahatlayalım. Ne yapalım şimdi biz? Ben hiç hakkımı helal etmiyorum. Hiçbir konuda. 

Ne olacak ben 71 yaşındayım 27 yıl sigorta ödemişim aldığım para 10 bin 70 TL haydi alışveriş yapalım gidelim şuraya ne alacağız. Baklavanın kilosu  800, 900 lira. Böyle bir şey var mı? Bir ay benim emekli maaşım 10 kilo baklava alıyor, biliyor musun? Avrupa’nın emeklileri gelip burada lüks yerlerde yiyip içip yatıyor. Biz de düşmüşüz ekmek peşine. Bu yaştan sonra…

‘KREDİ KARTIMIN ASGARİSİNİ ÇOK ZOR ÖDÜYORUM’

* Kredi kartıyla harcama yaptım. Nakit yok. Nakit bitti. Kredi kartımı ödeyemiyorum. Takla attırıyorum. Doğruyu söylüyorum gerçekten büyük sıkıntı var. Şu bir gerçek gitgide her günü arıyoruz. Şu anda güzel bir durum yok Allah herkesin yardımcı olsun.    

* Kredi kartı kullanıyorum ama çok zor ödüyorum asgarisini. Sıkıntı çok var. Emekli ne olacak. Emeklinin maaşı ne olacak? Onun için geçim çok zor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir