İskoçya’da hükümet krizi: Başbakan Hamza Yusuf için güven oylaması yapılacak

İskoçya’da yönetimdeki SNP ile Yeşiller Partisi arasında üç yıldır süren koalisyon, emisyon hedeflerinin düşürülmesinin ardından bozuldu.

İskoçya’da bağımsızlık yanlısı İskoç Ulusal Partisi’nin (SNP) lideri Hamza Yusuf, iklim değişikliği politikaları konusundaki anlaşmazlığın ardından Yeşiller Partisi ile üç yıllık iktidar paylaşımı anlaşmasını sona erdirdi. 

Yusuf’un Yeşiller ile yapılan anlaşmayı derhal yürürlüğe girecek şekilde iptal etme kararı, önümüzdeki hafta en üst düzeydeki görevini kaybetmesine ve hatta erken seçime yol açabilecek bir dizi olayı tetikledi.

Ülkenin ilk Müslüman başbakanı olan Yusuf’un bugün İskoçya’nın Birleşik Krallık’tan bağımsızlığı konusunda önemli bir konuşma yapması bekleniyordu ancak bu plan iptal edildi.

MUHALEFET GÜVENSİZLİK OYU VERECEK

 

İskoçya’nın Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını destekleyen iki parti arasındaki koalisyon anlaşmasının feshedilmesi üzerine ana muhalefet partisi önümüzdeki hafta Yusuf’a güvensizlik oyu vereceklerini açıkladı. 

Aralarında Yeşillerin de bulunduğu tüm muhalefet milletvekillerinin aleyhte oy kullanması halinde Yusuf kaybedecek ve istifa etmesi için büyük bir baskı altına girecek. Bunun da erken seçimin yolunu açabileceği belirtiliyor. 

KAYNAK: EURONEWS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir